19 grudnia 2020 odeszła URSZULA TATRZAŃSKA

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznej w Poznaniu. Studiowała malarstwo oraz wychowanie plastyczne. Dyplom z malarstwa obroniła u prof. P. C. Kowalskiego. Uprawia rysunek, malarstwo olejne, akrylowe, akwarela, collage. Realizuje również małe formy scenograficzne i ilustracje do książek. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Należy do ZPAP Polskiej Sztuki Użytkowej w okręgu Opolskim. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

Poza tworzeniem zajmowała się także terapią poprzez sztukę. Jest autorką wielu programów plastycznych dla osób niepełnosprawnych oraz dwóch publikacji na temat terapii poprzez sztukę. Współpracowała z Centrum Inicjatyw Społecznych przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, prowadząc zajęcia arteterapii w Galerii Stańczyk. W Czytelni Naukowej w Krakowie prowadziła zajęcia plastyczne, a także była opiekunem artystycznym Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej.

Ula – myślę o Tobie,
Gdziekolwiek teraz jesteś,jaki plener wybrałaś ,dziękuję Ci za wspólnie spędzony czas. Miałyśmy okazję spędzić kilka lat ze sobą.Wspólne wyjazdy,plenery,przemierzałyśmy razem łany zbóż i kukurydzy,lasy,góry i miasta.Wspólny performance,sprzątanie świata…nawet cmentarz razem porządkowałyśmy.Wspólne malowanie w pracowni,w słońcu i deszczu.Twoje nie zwykle abstrakcyjne podejście do życia otworzyło mi kolejne okno na świat.Pokazałaś mi ,że mogę wszystko.Godziny spędzone na rozmowach o sztuce i o tym co będziemy jadły w środku lasu a co po kolacji… nie zapomniane.
Dziękuję Ci za ten czas.
Nie żegnam się z Tobą bo wiem, że jeszcze kiedyś się spotkamy.

Irena Podolak

Wspomnienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *